Taśma 3M VHB RP

3m VHBJeden z pionierów w produkcji taśm z akrylu spienionego, firma 3M wypuściła na rynek taśmy VHB RP. Taśmy te są tańszymi odpowiednikami taśmy VHB, która 3M produkuję od 30 lat
Kilka lat temu wygasł patent na produkcję akrylu spienionego, który należał do firmy 3M. Na bazie tego patentu była produkowana jedna z najmocniejszych odmian taśmy dwustronnej czyli VHB. Firma 3M reklamowała te taśmy między innymi hasłem, że połączenie jest tak silne, że zastępuje połączenie mechaniczne jak nitowanie czy spawanie. Faktycznie przy dobrym sklejeniu taśma była w stanie utworzyć bardzo silne połączenie, porównywalne do nitowania, a była bardziej wygodna i znacznie przyspieszała produkcję.

Czytaj więcej: Taśma 3M VHB RP

Technika klejenia taśmami dwustronnymi

Klejenie taśmą dwustronną różnych elementów ma kilka korzyści w stosunku do kleju. W tym tekście chcę omówić jedną z ciekawszych technik klejenia taśmą.

Największym problemem przy klejeniu jest spasowanie materiałów do siebie. Często musimy korygować położenie materiałów względem siebie a to nie zawsze jest możliwe bo taśma lub klej mocno złapią i nie da się już przesunąć elementu. Stąd dobrze jest jak początkowa siła klejenia nie jest zbyt duża, ale klienci wymagają aby materiały połączyć na trwale jak najszybciej się da. I mamy pat.

Czytaj więcej: Technika klejenia taśmami dwustronnymi

Pasy bezkońcowe do drewna – dobór

pas_do_drewna_duzy

Wszystkie materiały ścierne nasypowe najlepiej pracują, gdy ziarno jest ostre i twarde. Wiadomo, że podczas obróbki na metalu ziarno się tępi, efekt taki nie występuje praktycznie na drzewie. Szczególnie drewnie miękkim. Ciągła ostrość ziarna wykorzystuje się przez wykruszanie, zużytych części ziarna, aby to uzyskać konieczna jest odpowiednia konstrukcja ziarna i parametry pracy.

Ziarna na drewnie nie ulegają tak szybkiemu zużyciu, problemem jest zaś zapychanie się papieru, szczególnie przy drzewie żywicznym. W przypadku obróbki drewna dąży się więc do tego aby papier miał odpowiednie wiązanie i optymalną gęstość nasypu. Jeśli nasyp będzie za gęsty to papier będzie się zapychał a jego czyszczenie bezie dosyć trudne. Zaś zbyt rzadki nasyp uniemożliwi wydajną pracę. W drewnie żywicznym, iglastym stosuje się nasyp rzadszy po to aby żywica nie zapychała przestrzenią, zaś fakt iż to jest drewno miękkie powoduje dosyć efektywną pracę. Należy jednak pamiętać, że ten papier pracuje obrabiając na przykład sosnę na podłożu twardym jakim jest przyrost zimowy i miękkim jaki jest przyrost letni.

Papier do drewna wzbogaca się dodatkowo też specjalna powłoką antystatyczną, która sprawia, że pył drzewny nie zapycha tak mocno papieru.

Czy jest papier uniwersalny do drewna

 

Zasadniczo nie ma takiego materiału, który by pasował zarówno do produkcji pasów bezkońcowych do drewna twardego jak i miękkiego. Wszystko rozbija się o parametry związane z gęstością nasypu. Jeśli jednak zgodzimy się na delikatny spadek wydajności szlifowania na drewnie twardym typu Dąb, Buk to papier Avomax Plus jest doskonałym rozwiązaniem i zbliżonym do papieru uniwersalnego. Świetnie sprawdza się na drewnie miękkim i dosyć skutecznie szlifuje drewno twarde.

Pasy bezkońcowe do drewna są z reguły dużo tańsze niż te do stali, nie tylko z uwagi na rzadszy nasyp ale też na podłoże. Ziarno nie musi być tak silnie przytwierdzone jak na płótnie do stali nierdzewnej, ponieważ nie występują tam tak duże obciążenia.

Ochrona rąk w pracy – czyli rękawice MAPA

Ciągle rozszerzając naszą ofertę zostaliśmy dystrybutorami firmy MAPA Profesjonal – znanego producenta rękawic. Obecnie wprowadzamy wybrane rękawice do naszego sklepu, gdzie będzie można kupić bezpośrednio podstawowe rękawice: antyprzecięciowe, chemiczne, do użytku jednorazowego oraz chroniące przed przecięciem.

rekawica_mapa_krytech

Mapa Profesjonal – to znana światowa marka producenta rękawic. Swoje produkty sprzedaje na całym świecie. Dziennie w 5 zakładach, na każdym kontynencie produkowanych jest ponad milion rękawic. Ponad 60 pracowników zatrudnionych w ośrodkach badawczych stara się szukać najbardziej innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony rąk.

Wybór rękawic ochronnych

Dla komfortu użytkowania rękawic kluczowy jest decyzja dotycząca grubości rękawicy – ten parametr znacznie wpływa na manualność – czyli zdolność do operowania dłonią ubraną w rękawice. Taki test można wykonać nakładając rękawicę i starając się wykonać zalecane czynności, jak chwytanie drobnych przedmiotów, chwytanie ciężkich elementów.

Anatomia i rozmiar rękawic – rękawice mogą być oburęczne – zwykle są to rękawice jednorazowe, nie sposób sobie wyobrazić wygodnych rękawic termoodpornych oburęcznych tak aby były manualne. Sąd też częściej z uwagi na wygodę sprzedawane są rękawice anatomiczne.

Wykończenie zewnętrzne rękawic – od tego zależy w dużej mierze przeznaczenie rękawicy. Mamy więc wykończenia zewnętrzne – gładkie, z powłoką antypoślizgowa np. do zastosowań przy pracach z olejem. Mamy dalej typ granitowy i ze wzmacnianą powierzchnią chwytną. Powierzchnia punktowa ułatwia znacznie pracę w detalami gorącymi – ponieważ tworzy izolację.

Mankiet rękawic – jest kilka odmian mankietów spotykanych przy rękawicach, tutaj też decydującym czynnikiem jest rodzaj pracy jaki wykonuję pracownik oraz wymagana wytrzymałość. W takim przypadku rolowany brzeg chroni rękawice przed rozdarciem, mankiet prawy dobrze wentyluje rękę. Dzianinowy mankiet przegubowy powoduje doskonałe przyleganie do nadgarstka rękawicy. Ciekawe jest to, że mankiet zygzakowaty przedłuża trwałość rękawic.

Wykończenie wewnętrzne rękawic – mamy rękawice talkowane, wewnętrzny tal powoduję łątwość zdejmowania i wkładania rękawic. Czasami talk może uczulać pracowników lub być nie wskazany w pracy stąd stosuje się rękawice chlorowane. Rękawice folkowane – to wykończenie na bazie bawełny, przyjemne w użytkowaniu oraz wchłaniające pot. Tekstylne wykończenie zwiększa komfort pracy dzięki czemu są dedykowane prac długotrwałych.

To taki przegląd wyboru rękawic związany związany z ich budową. Oczywiście należy wspomnieć o materiale z jakiego są one wykonane, ale to już zupełnie inna historia.

Rękawice ochronne MAPA

Obróbka spawów na stali nierdzewnej

DSCN4275

Niestety zdarza się, że dostaniemy materiał jak na zdjęciu obok, to jest koszmar szlifierza, mamy zasadniczo dwa rozwiązania, oddać spawaczowi do poprawy detal lub go obrobić samemu i tutaj pojawia się pytanie czym?

Do obróbki spawów a ściśle do zdzierania mamy kilka narzędzi, tarcze do zdzierania, dyski fibrowe i lamelki.

Na tym przykładzie warto pokazać zastosowanie dysków fibrowych, do zeszlifowania tego spawu użyjemy najpierw zwykłej lamelki Pferda a potem dysku fibrowego ceramicznego Pferda.

Celem tego filmu jest pokazanie, jak można efektywnie używać innych narzędzi z lepszym skutkiem. A czasami, nie warto oszczędzać kliku złotych. Lepiej kupić dobre efektywne narzędzie i szybko bez stresu oddać robotę.

Tutaj, krótki film gdzie pokazuję jak szlifować spawy, spaw specjalnie jest zrobiony wadliwie, aby pokazać efektywność dysków fibrowych. Proszę zauważyć, że materiał nie został przegrzany, a dwa brak iskier świadczy o chłodnym szlifie.

Tak wygląda to miejsce po obróbce.

DSCN4279

Nasz film o szlifowaniu spawów - szlifowanie spawów