Taśma 3M VHB RP

3m VHBJeden z pionierów w produkcji taśm z akrylu spienionego, firma 3M wypuściła na rynek taśmy VHB RP. Taśmy te są tańszymi odpowiednikami taśmy VHB, która 3M produkuję od 30 lat
Kilka lat temu wygasł patent na produkcję akrylu spienionego, który należał do firmy 3M. Na bazie tego patentu była produkowana jedna z najmocniejszych odmian taśmy dwustronnej czyli VHB. Firma 3M reklamowała te taśmy między innymi hasłem, że połączenie jest tak silne, że zastępuje połączenie mechaniczne jak nitowanie czy spawanie. Faktycznie przy dobrym sklejeniu taśma była w stanie utworzyć bardzo silne połączenie, porównywalne do nitowania, a była bardziej wygodna i znacznie przyspieszała produkcję.


Konkurencja dla taśm VHB


Po wygaśnięciu patentu bardzo dużo firm, rozpoczęło produkcję tanich odpowiedników tej taśmy, nie zawsze w parze szła jakość, taśmy się rozpływały, siła klejenie była nieporównywalnie mniejsza. Liderzy rynku w produkcji taśm dwustronnych także rozpoczęli produkcję swoich odpowiedników taśmy VHB. Firma tesa wprowadziła na rynek taśmy ACX plus. Wielu niezależnych producentów poprawiło jakość. Wspólną cechą wszystkich działań konkurencji była oferta zdecydowanie tańsza od 3M. Okazało się również że niektóre taśmy były zdecydowanie lepsze i tańsze.


VHB RP


Na rynku szczególnie amerykańskim można już kupić taśmy z tej rodziny. Jest to tańsza odmiana taśm VHB. Zdecydowanie przypuszczam że jest to odpowiedź firmy 3M na działania konkurencji. Na stronach sklepów z Wielkiej Brytanii – taśma w rozmiarze 12mmx33m, grubość 1,1 mm – kosztuje około 9 funtów co daje cenę około 45 zł za rolkę netto. Dokładny opis produktu 3M RP45 Right Price VHB Tape 12mm x 33m x 1.1mm – 9 funtów.
Jeśli porównamy ją z ceną konkurencji lub cen produktów 3M z starej linii to okaże się że cena jest niezwykle dobra.


Zastosowanie 3M VHB RP


Taśma ta jest reklamowana jako produkt który przyspieszy procesy produkcji, pozwoli zaoszczędzić znaczne pieniądze. Doskonale klei takie materiały jak kompozyty, szkoło, metal tworzywa sztuczne. Jak dostanę zamówione taśmy to przeprowadzę testy również VIDEO i się podzielę z państwem spostrzeżeniami.